PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

AMBITNY CEL

AMBITNY CEL


11 listopada 2018 roku świętować będziemy na różne sposoby 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z takich elementów może być sport, którego wielkim orędownikiem był Józef Piłsudski. Zainteresowania Marszałka wychowaniem fizycznym wynikały z jego filozofii czynu; z dbałości o zdrowie fizyczne oraz moralne dzieci i młodzieży; z troski o dobro, trwałość i obronność państwa.

Do wielu uroczystości i wydarzeń jakie będą organizowane w 2018 roku Polska Agencja Prasowa (inicjator) - przy współudziale Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz Polskiego Związku Alpinizmu i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki - zamierza włączyć wyjątkowy projekt. Składają się na niego:

W POLSCE

  1. Narodowy Bieg 100-lecia od Bałtyku do Tatr (11.11.2018)
  2. Supermaraton na PGE Narodowym – mistrzostwa Polski w biegu na 100 km (10.11.2018)
  3. Upowszechnianie biegania pod hasłem „Każdy może mieć swój Everest” (2015-2018)

ZA GRANICĄ

  1. Narodowa wyprawa na Mount Everest (wrzesień-listopad 2018)
  2. Trekking do bazy pod Everestem (01.10-8.11.2018) i odprawienie 1 listopada mszy świętej przez polskich księży w intencji tych, co w Himalajach zostali na zawsze
  3.  Supermaraton w Katmandu pamięci polskich himalaistów (20-21.10.2018)

W lutym 2015 roku została zapoczątkowana część zagraniczna. Natomiast 23 listopada konferencją TVP, PAP i Polskiego Radia zainaugurowano etap krajowy. Jego prologiem był w Warszawie Ogólnopolski Festiwal Biegowy Gimnazjów im. Józefa Piłsudskiego od Bałtyku do Tatr (8-11 listopada).

Stawiamy przed sobą ambitny cel: 100 Biegów Niepodległości w 100 miastach z udziałem 100 000 osób ma być największym biegiem świata. Ambasadorami projektu, mającego w dużej części elementy edukacyjne, zostały kultowe formacje muzyczne: Czerwone Gitary, No To Co, Trubadurzy, Skaldowie, TSA oraz Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego (w 2018 obchodzić będzie 70-lecie). Wszyscy zadeklarowali występ w galowym koncercie 100-lecia w Sali Kongresowej w Warszawie 11 listopada.

Wyjątkowość tego przedsięwzięcia, to:

  • wszystkie biegi odbędą się 11 listopada 2018 roku na dystansie 10 km ze startem o godz. 11:11;
  • wszystkie osoby pobiegną w jednakowych koszulkach;
  • wszystkie, niezależnie od miasta w którym pokonywać będą 10 km, otrzymają na mecie jednakowe medale i dyplomy, a zwycięzcy - jednakowe nagrody.

Jeśli są na to Państwo zdecydowali, to zapraszamy do wspólnego działania, zwłaszcza miejscowości, które podejmą się organizacji biegu w dniu 11 listopada 2018 roku ze startem o godz. 11:11 na trasie długości 10 km.

Takie przedsięwzięcie wymaga ogromnej pracy i zdyscyplinowania wszystkich podmiotów zaangażowanych w godne uczczenie 100-lecia niepodległości, a zwłaszcza tych osób, którzy mają chęć udziału w zawodach 11 listopada 2018 roku. Rejestracja rozpoczęła się 23 listopada 2015 roku, ale bez wskazania miejsca startu. Można jedynie określić swą preferencję co do miasta, natomiast ostateczną decyzję należy podjąć w roku 2018, rejestrując się wówczas poprzez stronę wybranego biegu.


Co mają dać wcześniejsze zgłoszenia? Z pewnością będzie to czynnik mobilizujący i zachęcający do treningów, do aktywności fizycznej, zwłaszcza dla tych osób, które jeszcze nie poznały smaku biegania. Zarejestrowana osoba otrzyma okolicznościowy paszport 100-lecia niepodległości, w którym będzie mogła odnotowywać wszystkie starty w zawodach w latach 2015-2018 od Bałtyku do Tatr. W takiej samej formule funkcjonuje od maja 2015 roku zagraniczna część projektu pn. Polskie Himalaje 2018 (patrz: www.polskiehimalaje.pl )

Rejestrujące się osoby będą miały możliwość otrzymywania różnych gadżetów związanych ze 100-leciem niepodległości. Będzie również okazja do prowadzenia edukacji, aby wzbogacić wiedzę – zwłaszcza ludzi młodych – o drodze prowadzącej do odzyskania przez Polskę niepodległości. Jeśli są na to Państwo zdecydowali, to zapraszamy do wspólnego działania, zwłaszcza miejscowości, które podejmą się organizacji biegu w dniu 11 listopada 2018 roku ze startem o godz. 11:11 na trasie długości 10 km.

Jeśli chodzi o zgłoszenia miast i wiosek to należy je kierować pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. zaś prezentacja będzie w zakładce MIASTA ORGANIZATORZY, którą oddajemy we władanie samorządom lokalnym. Wykorzystajcie swą szansę i zaprezentujcie to, co ma do zaoferowania Wasza „ziemia”. Na oficjalnej stronie internetowej tego projektu można będzie promować Wasze miasto, Wasz region, zachęcając do jego odwiedzenia nie tylko przy okazji startu w zawodach.

Okres jaki nas dzieli do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zamierzamy wykorzystać również do upowszechniania biegania pod hasłem Wandy Rutkiewicz „Każdy człowiek ma w życiu do zdobycia swój Mount Everest”.

Z nadzieją na dobrą współpracę
rzecznik komitetu organizacyjnego
Janusz Kalinowski

Medal Biegu Stulecia 2022

2022 Bieg Stulecia medal

Narodowy Bieg Stulecia 2022

koszulka2020